بررسی درآمد راننده کامیون در آلمان در بلاگ کاربین

استخدام راننده کامیون در آلمان

کمبود راننده کامیون در آلمان بسیار باعث افزایش میزان استخدام راننده پایه یک در آلمان از میان نیرو کار بین‌المللی شده است. بسیاری از شرکت‌های لجستیک و حمل و نقل تصمیم می‌گیرند تا راننده‌هایی را از کشورهای دیگر استخدام کنند. البته استخدام راننده در آلمان شرایط خاصی از جمله شرکت در دوره کمک‌های اولیه را نیاز دارد. استخدام راننده کامیون در آلمان شرایط خاصی دارد. افرادی‌که می‌خواهند در آلمان در این شغل مشغول به‌کار شوند باید گواهینامه رانندگی لازم را مطابق با قانون صلاحیت راننده کامیون حرفه‌ای داشته باشند. همچنین آزمون تئوری این مدرک به زبان آلمانی برگزار می‌شود. برای آشنایی با جزئی‌ترین بخش‌های استخدام راننده در آلمان مثل شرایط و میزان درآمد راننده کامیون در آلمان، مطالعه این مطلب را از دست ندهید

فرم مشاوره رایگان

آنچه خواهید خواند:

شرایط استخدام راننده پایه یک در آلمان در آلمان چگونه است؟

میزان استخدام راننده کامیون در آلمان به دلیل کسری نیروی کار در این کشور افزایش یافته است. میانگین حقوق راننده کامیون در المان تقریبا برابر با ۲۶۰۰ یورو است. با این احتساب می‌توان گفت میانگین درآمد سالانه آنها ۳۰ هزار یورو خواهد بود. هزینه‌هایی که راننده در جاده با آن مواجه می‌شود به‌طور جداگانه توسط شرکت‌ها تامین خواهد شد. برای اینکه بیش از ۶ ماه به‌عنوان راننده کامیون در آلمان کار کنید، ابتدا به گواهینامه رانندگی نیاز دارید. شرایط لازم برای دریافت گواهینامه رانندگی معتبر در آلمان برای افراد بالای ۱۷ سال به‌شرح زیر است:

 • گذراندن دوره کمک‌های اولیه
 • ثبت‌نام در آموزشگاه رانندگی
 • قبولی در معاینه سلامت

پس از ارائه این موارد می‌توانید برای دریافت گواهینامه رانندگی اقدام کنید. پس از گذراندن آزمون‌های تئوری و عملی گواهینامه رانندگی خود را دریافت خواهید کرد. افراد فاقد گواهینامه رانندگی اتحادیه اروپا یا EEA با انجام موفقیت‌آمیز شرایط صلاحیت خاص، این امکان را دارند تا در آلمان مدرک لازم را به‌دست آورند. 

شما باید ظرف 6 ماه پس از ورود به این کشور، گواهینامه رانندگی خود را که از ایران گرفته‌اید به گواهینامه رانندگی آلمانی تبدیل کنید. برای این کار باید در آزمون رانندگی نظری و عملی قبول شوید و پس از آن در یک شرکت مشغول به‌کار شوید. توجه داشته باشید برای دریافت ویزای جاب سیکر آلمان به منظور استخدام به‌عنوان راننده کامیون در المان باید مدارک فوق را به جز قرارداد کاری امضا شده ارائه دهید. 

گذراندن دوره کمک‌های اولیه؛ یکی از شرایط استخدام راننده پایه یک در آلمان

شرایط لازم برای دریافت ویزا به‌منظور استخدام راننده کامیون در آلمان برای افراد بدون گواهینامه رانندگی اتحادیه اروپا

برای متقاضیان ۴۵ سال و بالاتر حداقل حقوق راننده پایه یک در المان بدون احتساب مالیات برابر با ۴۸.۱۸۰ یورو در سال ۲۹۲۴ است. برای مهاجرت کاری به المان و استخدام به‌عنوان راننده کامیون در این کشور به روش‌های مختلف باید بیمه سلامت را ارائه دهید. این نوع گواهی سلامت فیزیکی در انواع روش‌ها از جمله دریافت ویزای کار و ویزای آوسبیلدونگ راننده کامیون نیز اهمیت دارد. 

علاوه‌بر این موارد، به منظور استخدام راننده پایه یک در آلمان باید قرارداد کار امضا شده (اصل سند با یک کپی غیر تاییدشده) نیز ارائه دهید. قرارداد یا پیشنهاد باید حاوی اطلاعاتی از قبیل مدت فعالیت، محل کار، حقوق و ساعات کار باشد. افرادی که هنوز گواهینامه ندارند باید این کار را در ۱۵ ماه اول اقامت خود در آلمان انجام دهند. شرایط کار باید به‌صورت قراردادی به‌گونه‌ای طراحی شود که گواهینامه رانندگی و صلاحیت در مدت ۱۵ ماه به‌دست آید. بنابراین در بیشتر موارد، راننده فقط می‌تواند یک شغل پاره وقت داشته باشد.

ارائه گواهی صلاحیت رانندگی (سند اصلی با یک کپی غیر تاییدشده) به‌صورت تاییدیه ثبت‌نام دوره در آلمان و یا قرارداد آموزشی با یک آموزشگاه رانندگی در این کشور نیز از سایر شرایط مهاجرت راننده پایه یک به آلمان به شمار می‌رود.

قرارداد کار امضا شده؛ یکی از شرایط استخدام راننده در آلمان

مدارک لازم برای مهاجرت راننده پایه یک به آلمان

برای استخدام راننده در آلمان باید مدارکی را ارسال کنید. برخی از این مدارک در انواع روش‌های مهاجرت راننده پایه یک به آلمان از جمله دریافت ویزای بلوکارت و ویزای اوسبیلدونگ آلمان نیز کاربرد دارد. در ادامه مدارک لازم برای استخدام راننده کامیون در آلمان را معرفی می‌‌کنیم. 

 • فرم تکمیل‌شده ویزا 
 • عکس پاسپورتی
 • اثبات محل اقامت در آلمان با آدرس کامل (مانند قرارداد اجاره، رزرو هتل، دعوت‌نامه)
 • گواهی زبان B1 شناخته‌شده (سند اصلی با یک کپی غیرتاییدشده): مدارک زبان پذیرفته‌شده شامل Goethe-Institut e.V، telc GmbH، ÖSD، TestDaF-Instituts e.V، ECL Prüfungszentrum می‌شوند. افرادی که به سطح A2 برسند باید در آزمون مهارت زبان “TELC” شرکت کنند و گواهینامه خود را بگیرند. (هزینه آزمون Telc متعلق به متقاضی است.)
 • مدرک پرداخت هزینه ویزا به مبلغ ۷۵ یورو
 • بیمه درمانی مسافرتی یا کارت بیمه سلامت اروپا (EHIC) که حداقل سه ماه پس از ورود به آلمان معتبر خواهد بود.

میان این مدارک، تجربه کاری نیز در مسیر مهاجرت راننده به آلمان موثر است؛ هر چه تعداد سال‌های سابقه کاری راننده بیشتر باشد، حقوق راننده پایه یک در آلمان نیز افزایش خواهد یافت. 

ارائه گواهی زبان B1؛ یکی از شرایط استخدام راننده کامیون در آلمان

مراحل استخدام راننده کامیون در آلمان

افرادی که می‌خواهند در محدوده پروژه استخدام رانندگان وسایل نقلیه سنگین در آلمان مشغول به‌کار شوند باید فرم درخواست اولیه و مدارک موردنیاز را تکمیل کنند و به شرکت موردنظر بفرستند. در صورت داشتن شرایط لازم مراحل ارزیابی شروع می‌شود.

 • در مرحله بعد تماس تصویری بین کارفرما و متقاضی برقرار خواهد شد.
 • متقاضیانی که توسط یک شرکت‌ در آلمان پذیرفته می‌شوند، برای تکمیل تحصیلات زبان آلمانی سطح A2 به دوره آموزشی هدایت خواهند شد. (یادگیری زبان آلمانی در سطح A2 بسته به عملکرد فرد بین 4 تا 6 ماه طول می‌کشد. هزینه دوره را باید متقاضی بپردازد.

برای افرادی که پس از این مرحله مدارک خود را تکمیل کنند، مراحل قرارداد کار با کارفرما انجام می‌شود.

 • پس از امضای قرارداد کار توسط متقاضی، مرحله ویزا آغاز خواهد شد. فرآیند ویزا تقریبا دو ماه طول خواهد کشید.
 • متقاضیان می‌توانند از روز ورود خود مشغول به‌کار شوند و با تکمیل فرآیند مجوز اقامت با شرکت طرف قرارداد در آلمان در مدت سه ماه پس از ور‌ود، حق اقامت بگیرند.
 • فردی که حق اقامت دریافت می‌کند پس از اتمام چهار سال اول، حق اقامت نامحدود در این کشور خواهد داشت.
 • فردی که چهار سال اقامت نامحدود را به پایان رسانده باشد، حق شهروندی را کسب خواهد کرد.

به‌طورکلی فرایند استخدام نیرو کار در رشته‌های صنعتی در آلمان کمی زمان‌بر خواهد بود و نیاز به اجرای تمهیدات خاصی دارد. ازاین‌رو تعداد بیشماری از افراد جوان برای شرکت در اوسبیلدونگ مکانیک خودرو در المان، اوسبیلدونگ راننده کامیون در آلمان و اوسبیلدونگ‌های صنعتی دیگر اقدام می‌کنند. به‌این‌ترتیب به مدرکی معتبر برای کار در شرکت‌های صنعتی و لجستیک دسترسی خواهند داشت. 

درآمد و حقوق راننده کامیون در المان چقدر است؟

میزان درآمد راننده کامیون در آلمان به عوامل مختلفی از جمله سابقه کاری بستگی دارد که در ادامه توضیح می‌دهیم. 

 • تجربه رانندگی (تعداد سال‌های سپری‌شده در این زمینه)
 • ساعات کاری
 • مسافت طی‌شده
 • جایی که او کار می‌کند (شرکت بزرگ یا شرکت کوچک)
 • نوع کالایی که در کامیون حمل می‌شود.

همه این موارد تعیین‌کننده ارزش حقوقی است که رانندگان کامیون دریافت می‌کند؛ به‌طورکلی رانندگان کامیون حقوقی به ارزش ۲۰۰۰ تا ۴۵۰۰ یورو در ماه می‌گیرند. ابن مقدار کمی بیشتر از میزان حقوق کارگر ساده در آلمان است.

مزایا و معایب حرفه راننده کامیون در آلمان

هر حرفه‌ای که فرد به‌عهده می‌گیرد جنبه‌های مثبت و منفی خود را دارد و حرفه کامیون‌داری در آلمان نیز دارای مزایا و معایبی است. یکی از مهم‌ترین نکات مثبت استخدام راننده کامیون در آلمان حقوق خوبی خواهد بود که راننده دریافت می‌کند. ارزش دستمزد کامیون‌داران در این کشور کمتر از 2 هزار یورو نیست و امکان یادگیری این حرفه در مدت زمان کوتاه وجود خواهد داشت. در مورد جنبه‌های منفی حرفه رانندگی کامیون در آلمان می‌توان گفت که این حرفه یکی از مشاغل طاقت‌فرسا و سخت است. این شغل در حین رانندگی، به‌ویژه در حین حمل‌ونقل کالا در مسافت‌های طولانی و در حجم بالا، نیاز به تمرکز دارد.

آوسبیلدونگ راننده کامیون در آلمان برای دریافت گواهینامه

فرآیند آموزش حرفه‌ای برای گرفتن گواهینامه کامیون تحت عنوان اوسبیلدونگ راننده کامیون در المان سه سال طول می‌کشد؛ در طی این دور، کارآموز حقوقی دریافت می‌کند که در هر سال متفاوت خواهد بود. در طول سال اول، کارآموز ماهیانه ۶۸۰ یورو، در سال دوم ۷۵۰ یورو و در سال سوم حقوقی بین ۷۵۰ تا تقریبا ۹۵۰ یورو کسب خواهد کرد.

ضمن آنکه آموزش در دوره‌های اوسبیلدونگ راهی برای استخدام راننده کامیون در آلمان در نظر گرفته می‌شود. طی این دوره کارآموز همه چیز مربوط به کامیون، نحوه‌کار و قطعات آن را یاد می‌گیرد و حل مشکلات رایجی که ممکن است در جاده با آن مواجه شود را آموزش می‌بیند. در پایان این مرحله، کارآموز راننده تحت آزمون تئوری و عملی قرار خواهد گرفت. سپس متقاضی، گواهینامه رانندگی کامیون دریافت می‌کند که از طریق آن می‌تواند برای استخدام در یکی از شرکت‌های حمل‌ونقل در آلمان اقدامات لازم را انجام دهد.

مهم‌ترین شرکت‌های حمل‌ونقل و لجستیک در آلمان

شرکت‌های حمل‌ونقل زمینی زیادی در آلمان وجود دارند که برای رانندگان کامیونی که مایل به جستجوی شغل در اروپا هستند، قراردادهای کاری ارائه می‌دهند. هر راننده‌ای می‌تواند برای کار در این شرکت‌ها اقدام کند و شغلی برای خود بیابد. برای آشنایی با این شرکت‌ها، فرصت‌های شغلی موجود به‌عنوان راننده کامیون در آلمان و کسب اطلاعات در مورد حقوق راننده پایه یک در المان با موسسه‌های اعزام دانشجو از جمله کاربین تماس بگیرید. این موسسه‌ها همچنین مرجع کاملی برای آشنایی در مورد شرایط و ضوابط شغل های آزاد پردرآمد در آلمان به شمار می‌روند.

1. Transport Logistic Company

از طریق این شرکت این امکان را دارید تا با حقوق بسیار بالا به‌عنوان راننده کامیون در آلمان شغلی بیابید. این شرکت به‌صورت دوره‌ای فرصت‌های شغلی بسیاری را برای افراد باتجربه در رانندگی کامیون فراهم می‌کند.


2. شرکت DBSchenker

DBSchenker یکی از مهم‌ترین شرکت‌های آلمان و پیشرو در ارائه خدمات حمل‌ونقل و لجستیک در جهان است. شما این امکان را دارید تا از طریق آن برای استخدام راننده کامیون در آلمان اقدام کنید.


3. DHL آلمان

DHL یکی دیگر از شرکت‌های حمل‌ونقل معروف آلمان در زمینه ارائه خدمات پستی و لجستیکی محسوب می‌شود. شما می‌توانید از طریق این شرکت به‌دنبال شغل راننده کامیون در اروپا باشید. این شرکت فرصت‌های شغلی زیادی را برای رانندگان کامیون در سراسر آلمان فراهم خواهد کرد.

شرایط قرارداد استخدام راننده کامیون در آلمان

برای گرفتن قرارداد کار راننده کامیون در آلمان باید مدارکی را برای کار در این کشور ارائه دهید که مهم‌ترین آن‌ها را به‌شرح زیر به شما معرفی می‌کنیم:


• هر فردی که مایل به گرفتن شغل به‌عنوان راننده کامیون در آلمان است باید گواهینامه رانندگی در آلمان یا گواهینامه رانندگی معتبر صادرشده توسط اتحادیه اروپا داشته باشد.
• راننده باید پاسپورت معتبر به مقامات ارائه دهد.
• یکی از مهم‌ترین مدارکی که راننده برای اخذ کار در آلمان به آن نیاز دارد، داشتن مجوز کار در آلمان خواهد بود.
• راننده باید مشترک تامین‌اجتماعی در آلمان شود و کارت تامین اجتماعی را به درخواست استخدام موردنظر خود ضمیمه کند.
• راننده باید سوابق کیفری، عاری از هرگونه اعمال مجرمانه داشته باشد و یک سند تاییدشده برای اثبات این امر ارائه دهد.
• متقاضی باید دانش گسترده‌ای از زبان آلمانی داشته باشد تا بتواند در آلمان کار کند.
• فرد موردنظر باید تیزهوش باشد و بداند در شرایط بحرانی که هنگام رانندگی برایش پیش می‌آید چگونه واکنش نشان دهد.
• راننده باید به برخی از مسائل فنی مربوط به وسایل نقلیه آگاهی داشته باشد تا بتواند مشکلات جزئی خودرویی را که در حال رانندگی است حل کند. این شخص باید بداند که چگونه با مشکلات اساسی برخورد کند.

هر فردی که مایل به گرفتن شغل به‌عنوان راننده کامیون در آلمان است

انواع گواهینامه رانندگی کامیون در آلمان

برای اینکه هر فردی بتواند به‌عنوان یک راننده کامیون در آلمان قرارداد کاری بگیرد، باید گواهینامه رانندگی مناسبی داشته باشد که به او اجازه رانندگی کامیون با بار مشخص را بدهد. نوع گواهینامه فرد بر میزان حقوق پایه یک در آلمان تاثیرگذار خواهد بود. برجسته‌ترین انواع گواهینامه برای استخدام راننده کامیون در آلمان عبارتند از:

 • گواهینامه رانندگی دسته C1: این گواهینامه رانندگی مدرکی است که به دارنده آن اجازه می‌دهد تا با کامیون‌هایی با بار تقریبا 7.5 تن رانندگی کند.
 • گواهینامه رانندگی نوع C: این نوع گواهینامه به دارنده آن اجازه می‌دهد کامیون‌هایی با وزن بیش از 7.5 تن را براند.
 • گواهینامه رانندگی CE: با این گواهینامه می‌توان برای شغل راننده کامیون در آلمان درخواست داد. این گواهینامه به دارنده آن حق رانندگی کامیون‌هایی با وزن بیش از 7.5 تن را می‌دهد.

در نهایت اگر در هر مرحله از فرآیند استخدام راننده کامیون در آلمان با هرگونه چالش یا مشکلی روبرو هستید، بدون هیچ تردیدی می‌توانید با مشاوران و وکلای مجرب کاربین تماس بگیرید. مشاوران ما در موسسه کاربین اطلاعات جامعی از شرایط و مراحل استخدام راننده کامیون در آلمان را در اختیارتان قرار خواهند داد.

خدمات موسسه کاریابی کاربی؛ راهکاری برای مهاجرت راننده پایه یک به آلمان

رانندگان حرفه‌ای از کشورهای غیر اتحادیه اروپا اکنون با تایید آژانس کار فدرال فرصت کار در آلمان را دارند. این دسته از افراد در حال‌حاضر از حقوق مطلوبی در آلمان برخوردار هستند. با‌این‌حال، مسیر استخدام راننده کامیون در آلمان بسته به نوع گواهینامه رانندگی فرد متفاوت خواهد بود. برای کسب اطلاعات در‌مورد شرایط استخدام راننده پایه یک در آلمان و میزان درآمد راننده کامیون در آلمان با موسسه‌های مهاجرتی و متخصص در زمینه اعزام نیروی کار به آلمان تماس بگیرید. 

توضیحات کامل درباره ویزای کار آلمان را در این مقاله می توانید مطالعه کنید.

سوالات متداول

دوره آموزش حرفه‌ای برای تبدیل‌شدن به یک راننده حرفه‌ای معمولا سه سال طول می‌کشد.

افراد متقاضی باید در سطح B1 مهارت آلمانی خود را با مدارک Goethe-Institut e.V، telc GmbH، ÖSD، TestDaF-Instituts e.V، ECL Prüfungszentrum نشان دهند.

افراد مشغول به‌کار در این حرفه به‌صورت متوسط حدود 30 هزار یورو در سال درآمد دارند.

فرم مشاوره زیر رو پُر کنید تا شرایطتون آنلاین بررسی بشه و با شما تماس گرفته بشه 

نظرات کاربران

guest
4 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
شقایق میرخانی
شقایق میرخانی
پاسخ به  داریوش
2 ماه قبل

سلام داریوش عزیز وقتتون بخیر
بله برای کشور آلمان حتما نیاز به دانش زبان آلمانی هست.

شقایق میرخانی
شقایق میرخانی
پاسخ به  کریم
2 ماه قبل

سلام کریم عزیز وقتتون بخیر
متاسفانه در این زمینه شغلی شما فرصت شغلی اعلام شده رو ندارید.

داریوش
داریوش
3 ماه قبل

درود
برای استخدام راننده کامیون در آلمان نیاز به مدرک زبان آلمانی هست؟

کریم
کریم
3 ماه قبل

سلام خسته نباشید، من راننده پایه یک هستم، 42 سالمه و 15 ساله که راننده ام، میتونم برای استخدام در آلمان اقدام کنم؟

بخش سوالات کاربین

مقالات پیشنهادی